Nová výstava regionálního muzea ukazuje dlouhou cestu ke chlebu

Nová výstava regionálního muzea ukazuje dlouhou cestu ke chlebu

Pěstování, sklízení a zpracování obilí, ale také práci s moukou a výrobu pečiva ukazuje nová výstava s názvem Zakrojte si skývu, která je k vidění v žateckém regionálním muzeu.

Výstava představuje obilí jako základní surovinu pro výrobu chleba a pečiva. Projdeme se časem spolu se sedláky, mlynáři, pekaři a vysvětlíme, hlavně těm nejmladším, pojmy fukar, mlátička, díže, kopist – zkrátka vše, co předchází tomu, než se na náš stůl dostane bochník voňavého chleba. A nezapomeneme ani na výrobu másla,“ uvedl autor výstavy Miroslav Černý.

Jak sám upozornil při včerejší vernisáži, výstava ani nemůže ukázat vše, co s pěstováním obilí a výrobou chleba za tisíce let lidské existence souviselo. I malá žatecká ukázka je ale zajímavá. Průřez historií části zemědělství a pekařstvím ukazuje různé historické fáze pěstování obilí, jeho zpracování a nástroje, které k němu sloužily. Představuje průmyslové i selské pekařství a jejich připomínky.

Jako každá původní žatecká výstava se také věnuje zdejší bohaté historii. Návštěvníci se tak dozví, že v Žatci existovalo minimálně šest mlýnů. „Mlýnu je doložených šest, ale patrně jich bylo víc,“ upřesnil Miroslav Černý. Právě podle tohoto řemesla nese jméno čtvrť Mlynáře, která se rozprostírala v prostoru poblíž historické hrázděnky v ulici Pod Střelnicí. V Žatci ostatně působil cech pekařů a mlynářů, na výstavě je k vidění jeho historický prapor.

Z regionální historie je také část expozice, jež se věnuje pekařství. Ta ukazuje zdejší pekaře, z nichž nejvíc prostoru dostalo pekařství Františka Šímy – z toho důvodu, že o něm je nejvíce zachovaných dokumentů a předmětů. „Na historickém Žatecku, v Opočně, fungoval jeden klan pekařů a mlynářů po 150 let. Byla to rodina Richtrových,“ poukázal na jednu ze zajímavých vitrín Miroslav Černý.

Zajímavou výstavu zahájila neméně atraktivní vernisáž, o umělecké zahájení se postarali žáci ZUŠ Žatec s recitací textů o pečivu, pekařství a cukrářství.

Všechny čtyři místnosti výstavy spojují obrázky myšky, která by měla zaujmout hlavně děti prostřednictvím různých zajímavostí. Výstava je k vidění do konce dubna a budou ji doprovázet další akce, konkrétně přednášky na různá témata související třeba se zemědělstvím.

Tomáš Kassal

Datum přidání:

Nejnovější zprávy