Den ve středověku: Pivo za pět týdnů, sýr za 45 minut

Den ve středověku: Pivo za pět týdnů, sýr za 45 minut

Velký zájem veřejnosti vzbudil dnešní Den ve středověku, který ve své zahradě v Husově ulici uspořádalo Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci. I díky počasí, kdy nepršelo ani nebylo velké teplo, dorazilo mnoho stovek lidí.

Hlavní cílovou skupinou byly pochopitelně děti. Právě je připravený program evidentně bavil, zejména když na relativně malém prostoru muzejní zahrady byly připravena řada tvůrčích atrakcí – od práce s hlínou přes ražení vlastní mince a střelbu z luku až po vaření a pečení. A mezi oblíbence se okamžitě zařadili králíčci, které bylo možné si hladit.

Středověký program regionální muzeum připravuje o prázdninách pravidelně, dnes na návštěvníky čekaly dvě úplné novinky. Tou první bylo vaření piva ve velkém hrnci, což mohli všichni sledovat naživo. „Dnes pivo vaříme, ale hotové nebude. Teď musí asi pět týdnů ležet a zrát,“ upozornil Petr Holodňák, archeolog muzea.

Naopak téměř na „na počkání“ byla výroba sýrů. „Návštěvníky to hodně láká. Chodí, dívají se a ptají. I proto, že ne všechny suroviny jsou běžně k dostání, tak jsou zvědaví, oč jde. Proces výroby sýru tady urychlujeme díky sítku, i když lepší je sýr nechat v klidu vykapat. Takže nám tady výroba od začátku po možnost ochutnání trvá asi třičtvrtě hodiny,“ vyprávěl muzejní Martin Čížek.

A co je potřeba k výrobě sýra? Mléko, kvasinky, syřidlo, chlorid vápenatý a přesný postup, abyste věděli, jak dlouho mléko ohřívat i na kolik stupňů, aby to nebylo zase příliš. Speciální požadavek je na mléko. „To běžně prodávané v supermarketech na výrobu sýra není vhodné. Musí jít o mléko před úpravami, neboť je třeba, aby mělo aspoň čtyři až pět procent tuku,“ upozornil Martin Čížek.

K oblíbeným činnostem při středověkém dni jako vždy patřil spíše pravěký způsob mletí obilí a pak vaření. Děti si se svými doprovodem i pracovníky muzea mohly připravit vlastní těsto z namletého obilí a péct placky. Nebo se pokusit o polévku. Nebo ochutnat různé kaše, třeba obilnou či hrachovou. Ty jsou sice hodně obyčejné, ale díky různým přísadám měly neobyčejnou chuť. Hrachová kaše se například mastí a dochucuje, obilná se zase může sladit medem či ořechy. A pak byly k mání různé bylinky nebo koření. Prostě – jako ve středověku.

Kdo tam byl, ochutnal a byl spokojený. Kdo nepřišel, může litovat.

Nebo se těšit na další podobnou akci, regionální muzeum jich pořádá během roku celou řadu. I když je pravda, že středověký den bývá jen jednou ročně.

Tomáš Kassal

Foto: Milada Krausová a Tomáš Kassal

Datum přidání:

Nejnovější zprávy