Žatec před sto lety: Listopad 1924

Žatec před sto lety: Listopad 1924
Tradiční ohlédnutí za životem v Žatci přesně před sto lety přináší historička Regionálního muzea v Žatci Milada Krausová.

Čím žilo město Žatec před sto lety, konkrétně v měsíci listopadu? Listopad byl měsícem oblíbeným pro konání různých kongresů a zasedání. 22. listopadu se např. sešly obě místní skupiny Spolku Němců v žateckém divadle, aby si připomněly třicáté výročí vzniku spolku. Režii slavnosti měla Helena Hassmannová, řečnil místostarosta Johann Heiser. S oběma jsme se již v sérii našich článků setkali. Součástí večera byla hudební a dramatická vystoupení. Nechyběly např. u Němců oblíbené živé obrazy. Tentokrát pod názvem „Svaz v obklopení svých chráněnců.“  Svaz byl představen jako rytíř ve zbroji s velkým mečem. K němu posvátně vzhlížely další postavy: vdovy, sirotci, invalidé, děti i pracující. Vystoupili také němečtí turneři. Květinová královna představila výjevy z německých dějin, sekundovaly jí děti v rolích jednotlivých květin. Vše v duchu pojetí a oslav z doby Rakousko-Uherska.    

Tisk o akci opakovaně detailně informoval. Dozvíte se tak, kdo např. hrál pomněnku či sedmikrásku. Hrdinného německého rytíře představoval člen známé žatecké rodiny Nožiczkových.  Že byl jejich praotec patrně českého původu, je ze jména jasné.

A o čem ještě noviny psaly? Nemohla chybět celoroční kritika prvorepublikové pozemkové reformy. Ale např. i plánovaného omezení obchodních aktivit v neděli, či popisů německé povahy v českých učebnicích. Protičeský tón byl zřejmý i ze série článků o záhadně ukradeném autě značky Tatra, patřící žatecké rafinerii na smolu. Ztratilo se totiž českému řidiči Antonu Soukupovi, když si musel odskočit. Novináři si ale byli jistí, že šlo o černou jízdu. Proč předtím lezl Soukup pro kanystry s benzínem do rafinerie přes plot a nevjel normálně přes vrátnici? Lhal, když tvrdil, že pronásledoval zloděje až za město za pomoci jiného ochotného řidiče, kterého se nikdy nepodařilo najít? Do města se pak prý vrátil vlakem. Vůz nenašel a ten byl později objeven nabouraný v příkopu. Žatecký policejní komisař Orlíček zase jednou stanul před neřešitelnou záhadou.

Místní policii se ale podařilo chytit zloděje „půdaře“ v Zulegerově vile. Byl podezřelý i z vykradení vily Maxe Glasera č. 110 v dnešní Komenského aleji. Kromě toho byla tento měsíc také ukradena např. krásná bílá vyšívaná dečka, přímo z dětského kočárku. Zmizely i úspory nešťastné paní z Podměstí, které se zloděj vloupal do sklepního bytu. 

Nejen tisk gratuloval Antonu Baumgartlovi k 65. narozeninám. Tento lakýrnický mistr byl dlouholetým velitelem žateckých dobrovolných hasičů a presbyterem evangelické církve.

Řešení také konečně našel projekt nové obchodní školy, který byl definitivně zadán žatecké stavební firmě J. Gregor & Hildebert Kolbe. Soutěž sice původně vyhrál prof. Karl Lehrmann z Vídně, žatecký rodák, ale nakonec došlo ke změně s odůvodněním, že projekt od místních bude levnější a lépe zapadne do žateckého prostředí. Městská rada firmě definitivně zadala stavbu v prosinci, také proto, že bylo třeba stavět velmi rychle, a to žatecké firmy mistrně ovládaly.  

Blížící se Vánoce signalizoval nárůst počtu i velikosti reklam. Obchodní dům Max Heller na hlavním žateckém náměstí (vedle Anděla) si mohl dovolit i reklamu několikastránkovou. Prezentoval se jako největší a nejlevnější obchodní dům severozápadních Čech.  Ale ani ostatní početné žatecké obchody s velmi pestrou nabídkou se nechtěly nechat zahanbit.           

PhDr. Milada Krausová, Ph.D. 

 

Datum přidání:

Nejnovější zprávy